شبکه بهداشت و درمان آمل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
br ENGLISH
فضاي مناسب براي مطالعه

چگونگي ايجاد فضاي مناسب جهت مطالعه دانش آموزان

 

پدر و مادر گرامي:

آماده بودن شرايط خانه در پيشرفت تحصيلي يك دانش‌آموز نقش بسيار مهمي‏ دارد و لازم است در خانه هم كارهايي انجام شود  بهتر است تغييراتي در خانه‌تان به وجود آوريد تا شرايط براي درس خواندن و رشد تحصيلي فرزندتان آماده شود.

تنظيم نور خانه :

 يكي از مهم‌ترين كارهايي كه قبل از شروع سال تحصيلي بايد انجام بدهيد، تنظيم نور خانه است.. گاهي تميز كردن لامپ‌ها و گرفتن گرد و خاك روي آن نور خانه را بيشتر مي‌كند. براي مطالعه و درس خواندن بايد نور و روشنايي مناسب وجود داشته باشد. مناسب‌ترين نور براي مطالعه نور خورشيد و نور طبيعي روز است. بنابراين بهتر است فرزندتان را تشويق كنيد قبل از تاريك شدن هوا و در ساعات روشن روز مطالعه كند و تكاليف درسي‌اش را انجام دهد اما از آنجايي كه اين كار هميشه امكان‌پذير نيست بايد نور مصنوعي را هم براي مطالعه فراهم كنيد. براي تامين نور مناسب  بهتر است از نور تركيبي زرد و سفيد كه نزديك به نور طبيعي روز است، استفاده شود. براي اين كار از تركيب لامپ‌هاي رشته‌اي با نور زرد و لامپ‌هاي فلورسنت با نور سفيد استفاده كنيد. نور سفيد مهتابي به تنهايي براي مطالعه مناسب نيست و به سلامت فرزندتان آسيب مي‌رساند.

 

ميز تحرير مات :

دانش‌آموزان براي درس خواندن در خانه هم نياز به ميز و صندلي دارند.  يك ميز و صندلي مناسب تهيه كنيد و فرزندتان را تشويق كنيد هنگام مطالعه و انجام تكاليف مدرسه از آن استفاده كند. عادت‌هاي غلطي مانند لم دادن و دراز كشيدن هنگام مطالعه فشار زيادي به شانه‌ها، گردن و كمر وارد مي‌كند و در طولاني مدت ممكن است باعث ايجاد مشكلات اسكلتي عضلاني شود. بهتر است سطح ميز تحرير 10 تا 15 درجه شيب داشته باشد تا دانش‌آموز مجبور نباشد هنگام مطالعه سر و گردنش را به سمت جلو خم كند. با قرار دادن تخته‌هاي چوبي مخصوص نقشه‌كشي روي ميزهايي با سطح صاف هم مي‌شود اين شيب را ايجاد كرد. ميز تحرير بايد ارتفاع مناسبي داشته باشد. ارتفاع كمتر يا بيشتر از حد مطلوب باعث خستگي و ايجاد آسيب‌هاي اسكلتي عضلاني مي‌شود. ميز تحرير بايد فضاي كافي براي پاها داشته باشد. جنس سطح ميز بهتر است مات باشد تا باعث انعكاس نور لامپ و خستگي و آزار چشم‌ نشود.

چراغ مطالعه پايه‌بلند :

اگر براي تامين روشنايي بيشتر از چراغ مطالعه استفاده مي‌كنيد،توجه داشته باشيد كه چراغ‌مطالعه‌هاي پايه‌بلند به دليل اينكه نور راازفاصله دورتري مي‌تابانند و باعث آزار چشم نمي‌شوند، مناسب‌ترند. همچنين لامپ چراغ‌مطالعه بهتر است از نوع لامپ‌هاي رشته‌اي باشد. نور سفيد لامپ‌هاي فلورسنت براي مطالعه مناسب نيستند.

 

نكته ديگر اينكه هنگام استفاده از چراغ مطالعه دقت داشته باشيد نور از سمت چپ بتابد تا سايه دست به سمت راست بيفتد و مزاحم نوشتن و مطالعه نشود. براي افرادي كه با دست چپ مي‌نويسند نور بايد از سمت راست بتابد.

صندلي پارچه‌اي :

انتخاب يك صندلي مناسب، آن هم در ابعاد و اندازه دانش‌آموزاني كه در حال رشدند و هر ماه اندازه‌هايشان تغيير مي‌كند، كار آساني نيست. بهتر است از صندلي‌هايي با قابليت تنظيم ارتفاع استفاده كنيد. اگر پاي فرزندتان هنگام نشستن روي صندلي به زمين نمي‌رسد، حتما از يك زيرپايي استفاده كنيد. پاها نبايد به مدت طولاني آويزان بمانند. نكته ديگر اينكه صندلي بايد تعادل داشته باشد. صندلي‌هايي كه داراي 5 چرخ يا پايه هستند، تعادل بيشتري دارند. وجود 2 دسته در كناره‌هاي صندلي براي تعادل بيشتر و همچنين استراحت دست‌ها لازم است. قسمت پايين پشتي صندلي بايد گودي كمر را پر كند. صندلي‌هاي پارچه‌اي به خاطر اينكه باعث تعريق نمي‌شوند مناسب‌تر از صندلي‌هايي با رويه پلاستيكي‌اند.

 
 

شرايط استاندارد اتاق مطالعه در منزل :

ايجاد فضايي مناسب براي مطالعه كردن در منزل و به خصوص در اتاق كودكان و نوجوانان، تاثير چشمگيري در پيشرفت تحصيلي آنها دارد. بر همين اساس، توصيه  ميشود اتاق مطالعه را از نقاط آرام منزل انتخاب كنيد، محلي كه از صداهاي مزاحم بيرون، دور باشد و حواس فرد پرت نشود. براي اينكه حواس فرد در هنگام مطالعه كاملا روي مطالب كتاب متمركز شود، هر چه در محيط مطالعه افراد كمتري رفت و آمد كنند، پيشرفت و تمركز فرد در فراگيري مطالب افزايش مي يابد. اتاق مطالعه بايد ساكت و آرام و عاري از هرگونه آلودگي صوتي و سروصدا بوده و تا حد ممكن از عكس، پوستر و اشيايي كه موجب حوا سپرتي مي شوند، خالي باشد.

راديو و تلويزيون و ضبط صوت در اتاق مطالعه نبايد روشن باشد، زيرا در اين صورت اگرچه فرد مطالب را مي خواندو صفحات را ورق ميزند، اما هيچگونه يادگيري صورت نمي گيرد و مطالب پس از مطالعه در ذهن، باقي نمي ماند .

در مطالعه فاصله چشم تا كتاب بايد رعايت شد و فاصله مناسب حدود 40-30 سانتي متر است .

 
 

نكات مهم:

اتاق مطالعه بايد از تهويه مناسبي برخوردار باشد. كيفيت هواي تنفسي هم از نظر ايجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات كسالت، خيلي مهم است. تنفس در اتاق دربسته كه هوا به قدر كافي در آنجا وجود ندارد و يا در هواي آلوده به دود سيگار و ساير گازهاي سمي،  به شدت كاهش يافته و موجب كاهش  بازده يادگيري  نيز ميشود اتاقي كه براي مطالعه استفاده ميكنيد، بايد داراي پنجره رو به حياط و فضاي سبز و از جريان هواي سالم برخوردار باشد. دماي اتاق مطالعه خود را همواره معتدل نگهداريد 20) درجه سانتيگراد(، تا هرگز در هنگام مطالعه در اتاق احساس گرما و سرما نكنيد.

1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal