شبکه بهداشت و درمان آمل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
br ENGLISH
سل
 
 
 

بيماري سل چيست؟

سل يك بيماري واگيردار ميباشد كه توسط ورود ميكروب كوچكي بنام باسيل سل به داخل ريه‌ها ايجاد ميشود زماني كه فرد مسلول سرفه، عطسه و يا صحبت ميكند اين ميكروب بصورت ذرات ريز وارد هوا شده و اگر فرد سالمي بمدت طولاني در يك محيط سربسته با اين فرد قرار گيرد با تنفس اين هوا ميكروب سل را وارد ريه‌هاي خود مي‌كند.

 
 
 

ميكروب سل توسط حشرات،‌ خون، ظروف غذا و ليوان آب يا اشياء ديگر منتقل نميشود. ممكن است ميكروب سل به بدن شما وارد شده باشد و شما از آن مطلع نباشيد.


چگونه ميكروب سل در بدن ايجاد بيماري ميكند؟

ميكروب سل از طريق تنفس وارد ريه‌ها شده و ممكن است تعدادي از آنها به قسمت‌هاي ديگر بدن نظير كليه، استخوان، مغز بروند.
   سلول‌هاي دفاعي بدن در اين حالت با ميكروب سل وارد نبرد شده ولي معمولاً موفق به كشتن تمام آنها نمي‌شوند. اين سلول‌ها اطراف ميكروب‌هاي زنده مانده يك ديوار دفاعي ايجاد كرده و آنها را به حالت خفته در مي‌آورند.در اين مرحله فرد دچار عفونت سل شده و در اكثر موارد احساس بيماري و حتي آلوده شدن نميكند.ميكروب سل در بدن ميليونها نفر در دنيا وجود دارد و آنها احساس بيماري نمي‌كنند.
برخي از اين افراد آلوده به دليل شانس بيشتر ابتلا به بيماري بايد با نظر پزشك تحت درمان پيشگيري قرار گيرند. در كمتر از 10% موارد اين ميكروبهاي خفته ممكن است از اين حالت بيدار شده و ديوار دفاعي اطراف خود را شكسته و تكثير گردند اكثرا اين واقعه در چند سال اول بعد از ورود ميكروب به بدن رخ مي دهد اين حالت معمولا زماني ايجاد مي شود كه سيستم ايمني بدن در مبارزه با عفونتها و يا وجود همزمان بيماريهاي ديگر نظير آلودگي با ويروس عامل بيماري ايدز، بيماري قند ( ديابت)، بيماري مزمن كليوي و سرطان بسيار ضعيف و بي دفاع گردد، زماني كه اين واقعه رخ دهد فرد دچار بيماري سل شده است.

  

عفونت سل و بيماري سل با هم متفاوت هستند.
1- فرد مبتلا به عفونت سل ميكروب سل را در بدن خود به صورت خفته دارا ميباشد ولي هيچگاه علايم بيماري سل را ندارد و ميكروب سل را به ديگران منتقل نميكند اين افراد تنها تست جلدي توبركولين مثبت داشته و به جز موارد خاص با نظر پزشك احتياج به درمان نخواهد داشت.

2- فرد مبتلا به بيماري سل علاوه بر وجود ميكروب سل فعال در بدن خود علايم بيماري سل را (شامل سرفه مداوم بيش از سه هفته، خلط خوني، كاهش وزن، ضعف و بيحالي مفرط، تب و عرق شبانه) در خود احساس خواهد كرد.
 
 
 
 ميكروب سل در اين افراد تا دو هفته از شروع درمان ديگران را نيز مبتلا مي‌سازد.
 
 

تشخيص بيماري سل چگونه است؟
  
بهترين راه تشخيص بيماري سل در افراد مشكوك انجام آزمايش خلط در سه نوبت مجزا و مشاهده آن در زير ميكروسكوپ است در صورت ابتلا به سل ريوي در اكثر موارد ميكروب سل در داخل خلط مشاهده خواهد شد اين آزمايش در كليه مراكز بهداشتي درماني به رايگان انجام ميگيرد.

 
 
 
 

در صورت مشاهده علائم بيماري در خود چه كنيم؟
 

در صورت مشاهده علائم سل در خود با يكي از اعضا خانواده سريعاً به نزديكترين مركز بهداشتي درماني مراجعه و يا با پزشك خود مشورت نماييد. در صورت وجود بيماري سل در شما درمان دارويي خوراكي به مدت حداقل شش ماه طبق جدول مصرف روزانه بصورت كاملاً‌ رايگان در كليه مراكز بهداشتي درماني ارائه ميگردد.
  

براي اينكه احتمال مصرف دارو بصورت نامنظم و ناكامل از طرف بيمار از بين برود يكي از مسئولين بهداشتي بربلع دارو توسط بيمار نظارت مستقيم خواهد داشت به اين روش داتس (DOTS) اطلاق ميشود.
 بيماري سل تا زمانيكه درمان صحيح نشود يك بيماري جدي و مرگ آفرين است.

با رعايت نكات فوق در مبارزه با بيماري سل پيروز خواهيم بود.

 
1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal