شبکه بهداشت و درمان آمل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
br ENGLISH
روش‌هاي پيشگيري و تشخيص زودرس سرطان پستان

روش‌هاي پيشگيري و تشخيص زودرس سرطان پستان


   سرطان پستان شايع‌ترين سرطان زنان است. تعداد مبتلايان به اين سرطان در دنيا و ايران رو به افزايش است. از اين رو تشخيص زودرس آن از مهمترين اولويت‌هاي بهداشتي‌ است.

   به خاطر داشته باشيد كه هيچ زني از خطر ابتلا به اين سرطان در امان نيست. با وجودي‌كه روشي براي پيشگيري از ابتلا وجود ندارد. ولي تجربيات بين‌المللي نشان مي‌دهند كه اين سرطان را مي‌توان به خوبي با انجام غربالگري كنترل نمود. غربالگري به معناي ارزيابي افراد به ظاهر سالم به منظور كشف موارد بيماري است.

   با كشف زودرس سرطان پستان، شانس بيشتري براي درمان و افزايش طول عمر فرد مبتلا وجود دارد.

                                                                      


 
غربالگري چگونه انجام مي‌شود؟

1- خودآزمايي پستان (معاينه توسط خود فرد در روز هفتم تا دهم از شروع قاعدگي به طور ماهيانه در افراد بالاي بيست سال)

2- معاينه‌ي باليني (توسط پزشك يا كاركنان بهداشتي)

3- ماموگرافي(عكس برداري از پستان)

 شانس سرطان پستان در چه افرادي بيشتر است؟

·         با افزايش سن، ابتلا به سرطان پستان افزايش مي‌يابد.

·         سابقه سرطان پستان يا تخمدان در فاميل نزديك (مادر، دختر، خواهر، خاله، عمه)

·         سابقه‌ قبلي سرطان پستان، در پستان ديگر فرد

·         اولين زايمان بعد از سي سالگي

·         نازايي

·         قاعدگي قبل از11 سالگي و يائسگي بعد از 55 سالگي

·         چاقي به خصوص در خانم ‌هاي مسن

·         مصرف زياد چربي

·         مصرف هورمون استروژن و پروژسترون بعد از يائسگي


 معاينه پستان :

   اصول معاينه پستان چه توسط خود فرد چه توسط پزشك يا پرسنل بهداشتي شبيه هم مي‌باشند. معاينه شامل دو مرحله مشاهده و لمس است.


 در معاينه‌ي پستان دنبال چه چيز مي‌گرديم؟

·         توده يا غده

·         ترشح يكطرفه خودبخود از نوك پستان

·         زخم پوست يا نوك پستان

·         تغيير شكل يافتن پوست پستان به‌صورت پوست پرتقال

·         هر گونه تغيير رنگ پستان

·         توكشيدگي پوست يا نوك پستان


 مشاهده:

   در مشاهده‌ي شما از كمر به بالا لخت شده و در مقابل آينه يا پزشك قرار مي‌گيريد. هرگونه عدم تقارن در دو پستان به صورت وجود توده، تغيير رنگ، اندازه، توكشيدگي پوست يا نوك پستان و كشيدگي پستان به يك طرف، وجود زخم، ترشح يكطرفه يا حالت التهاب و پوست پرتقالي شدن پستان غير عادي بوده و نياز به بررسي توسط پزشك متخصص دارد.

   سفت كردن عضلات سينه كه پستان‌ها را به روي قفسه سينه نگاه مي‌دارند باعث مي‌شود تا علائم نا مشخص سرطان به صورت توكشيدگي خود را نشان دهند. براي اينكار بايست دستها را در جلو يا پشت گردن قفل شده يا بر روي لگن قرار داده شوند.


 لمس :

   مرحله اصلي لمس بررسي خود پستان است. براي اين كار شما بايست به پشت دراز بكشيد و يك بالش كوچك در زير شانه طرفي كه قرار است معاينه شود قرار دهيد و دست همان طرف را زير سر قرار دهيد. اينكار باعث مي‌شود بافت پستان شما به روي قفسه سينه پهن شده و در نتيجه معاينه حتي در پستان‌هاي بزرگ به راحتي انجام گيرد. روش معاينه در شكل نشان داده شده است.


   در معاينه پستان شما بين انگشتان و قفسه سينه با استفاده از فشار نسبتا محكمتر نرمه انگشتان دست لمس مي‌شود. فشار بر روي بافت پستان كمك مي‌كند كه تمام لايه‌هاي بافت پستان لمس شوند و موارد غير طبيعي پيدا شوند.گاهي لمس عميق بافت‌ها باعث كمي درد مي‌شود ولي لمس بافت‌هاي عميق اهميت زيادي دارد. هر پستان بوسيله‌ي دست طرف مقابل لمس مي‌شود. هر گونه توده، سفتي يا برجستگي كه در يك پستان وجود داشته باشد و در طرف مقابل موجود نباشد غيرعادي بوده و نياز به بررسي توسط پزشك دارد. در معاينه توسط پزشك يا كاركنان بهداشتي لمس ابتدا در حالت نشسته با بررسي غدد لنفاوي بالا و زير تر قوه و زير بغل به منظور آگاهي از وضعيت و بزرگي غدد لنفاوي انجام مي‌شود اين مرحله در خودآزمايي وجود ندارد. معاينه پستانها در زير دوش و هنگام استحمام:

   به منظور تشخيص بهتر هر نوع توده‌اي در حالي‌كه پستان‌ها صابوني هستند با سطح نرم انگشتان همانند روش قبل تمام حجم پستان را كنترل نمائيد.


   البته معاينه پستان‌هاي بزرگ و آويزان مشكل‌تر است.

ماموگرافي

  ماموگرافي جزء اصلي غربالگري سرطان پستان است كه انجام آن از سن 35 سالگي به فاصله هر 2-1 سال براي تمامي زنان ضروري است.

   ميزان اشعه ماموگرافي با دستگاههاي استاندارد جديد بسيار اندك است و به هيچ وجه خطري براي ابتلا به سرطان محسوب نمي‌شود. اكثر سرطانها با ايجاد يكسري علائم در ماموگرافي قابل تشخيص هستند. هنر ماموگرافي اين است كه مي‌تواند ضايعات را در مراحل بسيار كوچك و اوليه زمانيكه اندازه آن در حدود دو تا سه ميليمتر است تشخيص دهد درمان در اين مرحله طول عمر بيمار را افزايش مي‌دهد.

   در ماموگرافي پستانها بين دو صفحه فشرده شده و از آنها عكسبرداري مي‌شود.

   علاوه بر معاينه توسط پزشك و كاركنان بهداشتي و معاينه خود فرد هر خانمي در سن بالاي 35 سال ماموگرافي نيز بايد انجام شود زيرا ممكن است معاينه كاملاً طبيعي باشد اما اگر فرد مبتلا به سرطان پستان باشد اگر هم معاينه و هم ماموگرافي طبيعي باشد فرد سالم است و در صورتي كه يكي و يا هر دو غير طبيعي باشد بايد بررسي بيشتري انجام شود.


توجه:

   بالا رفتن آگاهي زنان و توجه آنها نسبت به خطر جدي سرطان پستان مهمترين عامل كنترل اين بيماري است.براي حفظ سلامت خود جهت انجام ماموگرافي و معاينه پستان مراجعه نمائيد.

   در صورت مشاهده هر نوع علامت غير‌عادي در پستانهاي خود سريعاً به پزشك مراجعه كنيد. اگر سن شما بالاي 35 سال است حتماً هر 2-1 سال جهت ماموگرافي مراجعه نمائيد
1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal