شبکه بهداشت و درمان آمل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
br ENGLISH
5 نکته طلایی در مورد سرطان دهانه رحم

5 نكته طلايي در مورد سرطان دهانه رحم

ü      احتمال ابتلا به سرطان رحم در هر زني ممكن است
هر زني در هر سني كه باشد ممكن است به سرطان رحم دچار شود.

ü      يك ويروس عامل ابتلا به سرطان رحم است!
برخلاف ساير سرطان‌ها، سرطان دهانه رحم در اثر نوعي از ويروس‌ها از خانواده پاپيلوما ويروس‌هاي انساني يا HPV منتقل مي‌شوند. اين ويروس از طريق رابطه جنسي به رحم راه پيدا مي‌كند و تقريبا 70 درصد زنان در طول زندگي خود با آن مواجه‌اند. اين ويروس در اكثر موارد توسط دستگاه ايمني بدن از بين مي‌رود اما گاهي نيز مي‌تواند در اثر بروز جراحات قبل سرطاني در ناحيه واژن زمينه بروز سرطان رحم و دهانه رحم را فراهم كند.

ü      جراحات قبل سرطاني دهانه رحم هميشه سبب بروز سرطان نمي‌شوند!
اكثر اين جراحات را مي‌توان به كمك نوعي روش جراحي به نام Conisation درمان كرد. با اين حال تعداد كمي از اين جراحت‌ها مي‌توانند به ويژه در دوران بارداري يا بيماري‌هاي شديد جسماني به سرطان دهانه رحم تبديل شوند.

ü      مي‌توانيم از ابتلا به سرطان رحم پيشگيري كنيم!
جالب است بدانيد سرطان‌ دهانه رحم از جمله سرطان‌هاي نادري است كه مي‌توانيم با مراقبت از بروز آن پيشگيري كنيم. واكسيناسيون مي‌تواند تا 70 درصد از آلوده‌شدن انسان به اين ويروس پيشگيري كند به همين دليل توصيه مي‌شود تمامي دختران از 14 سالگي به بعد اين واكسن را بزنند. آزمايش فروتيز نيز روش ديگري است كه به كمك آن مي‌توان جراحاتي را كه ممكن است به سرطان مبدل شوند تشخيص داد. متخصصان زنان و زايمان توصيه مي‌كنند هر 3 سال يك بار خانم‌ها اين آزمايش ساده و بدون درد را انجام دهند.

ü      واكسن سبب بروز بيماري نمي‌شود!
واكسن ضد سرطان دهانه رحم در واقع خود ويروس HPV نيست بلكه تنها ذرات صنعتي شبيه به آن است كه DNA نداشته و تنها سبب تحريك سيستم ايمني مي‌شوند تا جلوي ابتلاي شخص به بيماري را بگيرند.

 

 

                                                                                               واحد بهداشت خانواده شبكه بهداشت شهرستان آمل

1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal