شبکه بهداشت و درمان آمل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
br ENGLISH
فشار خون
فشار خون
 

بيماري فشار خون بالا از جمله بيماريهاي غير واگير است كه در جوامع رو به توسعه افزايش چشمگيري دارد و تا 25% افراد بالغ به آن مبتلا هستند.

 

اين بيماري از چند نظر حائز اهميت است :

 

1- فشار خون بالا اگر درمان نشود موجب عوارض گوناگون در اعضاي حياتي بدن از جمله كليه ها ، مغز ، چشم و قلب مي شود و براي بيماري عروق كرونر يك عامل خطر زمينه ساز است و موجب از كار افتادگي ، مرگ و تحميل هزينه هاي بي شمار به جامعه مي شود .

 2- ا ين بيماري قابل كنترل است و با كاهش فشار خون بالا و كنترل آن عوارض ناشي از اين بيماري به طور قابل ملاحظه اي كاهش خواهد يافت.

 3- فشار خون بالا به طور معمول بدون علامت است و شايد تا زماني كه عارضه هاي گوناگون آن بروز نكند مورد توجه قرار نمي گيرد لذا بايد براي پيشگيري و كنترل فشار خون بالا راهكارهاي منا سبي را مد نظر داشت.

بطور كلي راهكارهاي پيشگيري و كنترل فشار خون بالا بر دو پايه اصلي پي ريزي شده است :

 1- پيشگيري اوليه از بروز و شيوع فشار خون بالا

2- كنترل فشار خون و پيشگيري از عوارض آن در افراد مبتلا به فشار خون بالا.

 

در پيشگيري اوليه از بروز فشار خون بالاو عوارض آن در جامعه عوامل متعددي موثرند كه مهمترين آن ها:

 اصلاح چاقي و ارتقاء شيوه هاي صحيح زندگي – افزايش تحرك بدني كاهش مصرف بيش از حد نمك و اصلاح عادات غلط غذايي و بطور كلي ارتقاء شيوه هاي صحيح زندگي .

كنترل صحيح فشار خون بالا از ناتواني و مرگ ومير ناشي از فشار خون بالا مي كاهد.

 

تعريف فشار خون :

 براي جاري شدن خون در شريانهاي اعضاي بدن و رسيدن مواد غذايي و اكسيژن به قسمت هاي مختلف بدن ، نيرويي مورد نياز است كه از طريق قلب ايجاد مي شود و فشار خون نام دارد .

فشار خون به دو عامل اصلي بستگي دارد :

1- برون ده قلب

2- ميزان مقاومت عروق در مقابل جريان خون

 

فشار خون مطلوب براي زمان سيستولي تاحد120 ميلي متر جيوه و در زمان دياستولي تا حد80 ميلي متر جيوه تعريف مي شود.

  

فشار خون بالا : آنست كه متوسط دو يا سه فشار خون دياستولي اندازه گيري شده در فواصل متفاوت 90 وبالاتر و يا متوسط فشار خون سيستولي بيش از 140 باشد.

 

انواع فشار خون :

 1- فشار خون بالاي اوليه : نوعي از فشار خون   كه علت خاصي براي آن قابل شناسايي نباشد و بيش از 95% موارد را شامل مي شود .

 2- فشار خون بالاي ثانويه : نوعي از فشار خون كه علت خاصي براي آن قابل شناسايي است و حدود 5% موارد را شامل مي شود . در اغلب موارد اين نوع فشار خون با درمان بر گشت پذير است. 

 

عليرغم اهميت روز افزون بيماري فشار خون و عوارض مرتبط با آن اقدامات مناسب بيمار يابي و گزارش دهي و مراقبت از آن در مراكز بهداشتي درماني و خانه هاي بهداشت تابعه صورت نگرفته است بطوريكه طبق مستندات موجود تفاوت قابل توجهي از آمار موارد گزارش داده شده در مقايسه با منابع وآمارهاي كشوري وجود دارد .

 موارد گزارش شده بيمار فشار خون در جمعيت روستايي شهرستان آمل4477 مورد مي باشد (7% جمعيت بالاي سي سال ) ودر جمعيت روستايي استان  24116 مورد مي باشد (5% جمعيت بالاي سي سال) .

 آمار كشوري فشار خون بالا 9% و در مازندران4/7 % در شهرستان آمل شيوع فشار خون در افراد غربالگري شده 11% واين آمار در جوامع رو به توسعه تا 25% افراد بالغ اعلام شده است .

 لذا در برنامه سالجاري سعي بر اين است كه ساختارهاي اوليه شكل گرفته و ضمن انجام غربالگري و شناسايي بيماران جديد بتوانيم از بيماران شناسايي شده (بيماران قديم) به نحو صحيح و كامل مراقبت بهداشتي بعمل آورده و از بروز عوارض احتمالي بيماري پيشگيري نمائيم .

1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal