شبکه بهداشت و درمان آمل
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان
br ENGLISH
فشار خون
فشار خون
 

بيماري فشار خون بالا از جمله بيماريهاي غير واگير است كه در جوامع رو به توسعه افزايش چشمگيري دارد و تا 25% افراد بالغ به آن مبتلا هستند.

 

اين بيماري از چند نظر حائز اهميت است :

 

1- فشار خون بالا اگر درمان نشود موجب عوارض گوناگون در اعضاي حياتي بدن از جمله كليه ها ، مغز ، چشم و قلب مي شود و براي بيماري عروق كرونر يك عامل خطر زمينه ساز است و موجب از كار افتادگي ، مرگ و تحميل هزينه هاي بي شمار به جامعه مي شود .

 2- ا ين بيماري قابل كنترل است و با كاهش فشار خون بالا و كنترل آن عوارض ناشي از اين بيماري به طور قابل ملاحظه اي كاهش خواهد يافت.

 3- فشار خون بالا به طور معمول بدون علامت است و شايد تا زماني كه عارضه هاي گوناگون آن بروز نكند مورد توجه قرار نمي گيرد لذا بايد براي پيشگيري و كنترل فشار خون بالا راهكارهاي منا سبي را مد نظر داشت.

بطور كلي راهكارهاي پيشگيري و كنترل فشار خون بالا بر دو پايه اصلي پي ريزي شده است :

 1- پيشگيري اوليه از بروز و شيوع فشار خون بالا

2- كنترل فشار خون و پيشگيري از عوارض آن در افراد مبتلا به فشار خون بالا.

 

در پيشگيري اوليه از بروز فشار خون بالاو عوارض آن در جامعه عوامل متعددي موثرند كه مهمترين آن ها:

 اصلاح چاقي و ارتقاء شيوه هاي صحيح زندگي – افزايش تحرك بدني كاهش مصرف بيش از حد نمك و اصلاح عادات غلط غذايي و بطور كلي ارتقاء شيوه هاي صحيح زندگي .

كنترل صحيح فشار خون بالا از ناتواني و مرگ ومير ناشي از فشار خون بالا مي كاهد.

 

تعريف فشار خون :

 براي جاري شدن خون در شريانهاي اعضاي بدن و رسيدن مواد غذايي و اكسيژن به قسمت هاي مختلف بدن ، نيرويي مورد نياز است كه از طريق قلب ايجاد مي شود و فشار خون نام دارد .

فشار خون به دو عامل اصلي بستگي دارد :

1- برون ده قلب

2- ميزان مقاومت عروق در مقابل جريان خون

 

فشار خون مطلوب براي زمان سيستولي تاحد120 ميلي متر جيوه و در زمان دياستولي تا حد80 ميلي متر جيوه تعريف مي شود.

  

فشار خون بالا : آنست كه متوسط دو يا سه فشار خون دياستولي اندازه گيري شده در فواصل متفاوت 90 وبالاتر و يا متوسط فشار خون سيستولي بيش از 140 باشد.

 

انواع فشار خون :

 1- فشار خون بالاي اوليه : نوعي از فشار خون   كه علت خاصي براي آن قابل شناسايي نباشد و بيش از 95% موارد را شامل مي شود .

 2- فشار خون بالاي ثانويه : نوعي از فشار خون كه علت خاصي براي آن قابل شناسايي است و حدود 5% موارد را شامل مي شود . در اغلب موارد اين نوع فشار خون با درمان بر گشت پذير است. 

 

عليرغم اهميت روز افزون بيماري فشار خون و عوارض مرتبط با آن اقدامات مناسب بيمار يابي و گزارش دهي و مراقبت از آن در مراكز بهداشتي درماني و خانه هاي بهداشت تابعه صورت نگرفته است بطوريكه طبق مستندات موجود تفاوت قابل توجهي از آمار موارد گزارش داده شده در مقايسه با منابع وآمارهاي كشوري وجود دارد .

 موارد گزارش شده بيمار فشار خون در جمعيت روستايي شهرستان آمل4477 مورد مي باشد (7% جمعيت بالاي سي سال ) ودر جمعيت روستايي استان  24116 مورد مي باشد (5% جمعيت بالاي سي سال) .

 آمار كشوري فشار خون بالا 9% و در مازندران4/7 % در شهرستان آمل شيوع فشار خون در افراد غربالگري شده 11% واين آمار در جوامع رو به توسعه تا 25% افراد بالغ اعلام شده است .

 لذا در برنامه سالجاري سعي بر اين است كه ساختارهاي اوليه شكل گرفته و ضمن انجام غربالگري و شناسايي بيماران جديد بتوانيم از بيماران شناسايي شده (بيماران قديم) به نحو صحيح و كامل مراقبت بهداشتي بعمل آورده و از بروز عوارض احتمالي بيماري پيشگيري نمائيم .

1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal